20+ let

230 000+ FB fanoušků

3 000 000+ objednávek


Jak se hubne s chrómem?

Možná jste už vyzkoušeli spoustu pilulek na zhubnutí nebo prodělali spoustu odtučňovacích kůr a diet. Většinou bez uspokojivého a trvalého výsledku.

Jak jinak, když jste podcenili sami sebe a oddali se slepé důvěře v „zaručené“ prostředky a „zaručené“ diety! Přípravky s obsahem organicky vázaného stopového prvku chrómu však působí na úplně jiném principu. Bez vašeho aktivního přístupu sice neúčinkují, ale v mnohém vaši snahu o zhubnutí výrazně podpoří.

V čem je tajemství chrómu?

Stopový prvek chróm je přirozenou součástí desítek enzymatických dějů v našem těle podobně jako selen nebo železo. Bere na sebe podobu tzv. glukózového tolerančního faktoru GTF, který ve spolupráci s inzulínem ze slinivky reguluje hladinu krevního cukru. Informace o jejím prudkém kolísání, způsobení velkými rozdíly mezi nejedením (např. když vynecháme snídani) a najedením (např. když si hlady na ulici koupíme párek v rohlíku nebo hamburger) se přenášejí nervovými cestami do mozku, kde jsou vnímány jednou jako neodolatelný hlad nebo chuť na cosi sladkého (hladina krevního cukru je nízká), podruhé naopak jako pocit nasycení (hladina krevního cukru je vysoká).

Američtí neurologové studovali odezvu na sladké, vyvolanou přidáním umělého sladidla (aspartamu) do nízkokalorického jídla. Jedno centrum v mozku sice registrovalo sladkou chuť, jiné očekávalo zvýšení hladiny krevního cukru, které se ovšem nedostavilo. Aspartam totiž nemá s cukrem nic společného, jenom sladivost, která je výrazně vyšší. Toto druhé, „neuspokojené“ mozkové centrum však začalo vysílat signály, vyjadřující obrovskou touhu po cukru. Vznikla nepravá potřeba cukru, probuzená pocitem sladkosti v ústech. Abychom se jí ubránili, potřebujeme obrovsky pevnou vůli.
Přesto můžeme svůj souboj s chutěmi úspěšně dobojovat a zvítězit v něm, i když máme průměrně pevnou vůli, a to zcela přirozenou cestou. Chróm nám totiž pomůže udržet si hladinu krevního cukru pod kontrolou. Není to žádný prostředek na zhubnutí, ale přirozený nástroj k vyrovnání biologické nerovnováhy vyvolávající neodůvodněný hlad a chuť na něco sladkého, které bývají nejčastějšími příčinami nadváhy.

Když omezíme příjem energie a stravy, abychom zhubli a mohli si zase obléci oblíbené šaty nebo plavky, sníží se tím obvykle také přísun důležitých vitaminů a minerálů včetně chrómu. Také strava průměrného člověka je na chróm chudá, pokud přímo nevyhledává bohaté potravinové zdroje chrómu (ústřice, obilné klíčky, pivovarské kvasnice aj.). Ve většině potravin dochází při jejich zpracování k 90–100% ztrátám chrómu (odtučněné mléko, bílá rýže, škrob, bílá mouka). Zbytky chrómu vytěkají při vaření. A tento nedostatek chrómu bývá kamenem úrazu, protože právě chróm zodpovídá za vyrovnanou hladinu krevního cukru. Jestliže však v těle chybí, začínáme brzy cítit únavu, cítíme se hladoví a podráždění. Opravdu velmi hladoví. Tento stav ještě prohlubují tak běžné problémy všedního dne jako pracovní přetížení, stres a rodinné starosti.

Dietám už odzvonilo

Zbavit se nadváhy je pro někoho hračka, pro mnohé to bývá velké trápení. Hodně záleží na genetice, jídelních návycích, životním stylu jedince, ale i na pevné vůli. Někdo má rychlý metabolismus, při kterém se spálí jakýkoliv nadbytek energie, jiný ho má tak pomalý, že takříkajíc „ztloustne“ i po pastilce tic-tacu. Jedno je však jisté – nárazové drastické diety nejsou zrovna nejlepší cestou k trvalému zhubnutí. Zpočátku sice mohou přinést rychlé a impozantní výsledky, způsobené buď „sebestravováním“ (odbouráváním svalů, které se bez výživy zmenšují), nebo odvodněním. Ale už za pár dní vás začne unavovat neustálé počítání kalorií a jednotvárná strava. Mnohdy již tak pomalý metabolizmus se ještě více přibrzdí, aby zoufalý organizmus zachránil staré zbytnělé tukové zásoby jako poslední naději na záchranu před zahynutím hladem.
Bohužel, při dietách sice hubneme, ale zbavujeme se svalů a vody, bez nichž nespálíme ani gram tuku, zatímco ten nenáviděný tělesný tuk klidně dál přežívá! Musíme odmítat lákavá pozvání a zdaleka se vyhýbat vlastní chladničce. Po třech týdnech hladovění už obvykle nevíme kudy kam. Stále víc a více pociťujeme obrovské nutkání vzít si něco sladkého nebo tučného. A zpravidla neodoláme, vždyť dieta už přece skončila.

Abychom nehladověli

Ale vy hledáte snadné řešení – zákusek, přeslazenou kávu, čokoládu… Jakmile zjistíte, že to funguje, stane se to brzy zvykem, „drogou“ a pro váš organizmus běžným stereotypem, který už ani nevnímáte. Neustále opakovaný přísun nadbytečné energie, která není odůvodněná vyšším energetickým výdejem (např. při fyzické práci nebo cvičení), vede samozřejmě k nadváze. Je vám jasné, že shodit nikdy nemůžete, když trpíte těmito pocity?

Skoncujte konečně s hladověním, které je výrazem nezdravé nerovnováhy ve vašem organizmu a které vás nutí kdykoliv zhltnout něco nezdravého, co vás alespoň trochu zasytí! Místo toho tuto nerovnováhu odstraňte a potlačte chuť na sladké a nezdravé! Nebude trvat dlouho a po užívání chrómu byste měli brzy (po 1–3 týdnech) pocítit první výsledky a zlepšení.
Některé ženy začnou s užíváním chrómu a tvrdí, že chuť na sladké je ovládla ještě silněji než předtím. To je možné na začátku chrómové „kůry“, protože GTF aktivuje inzulín. Chvíli trvá než se rozbouřená hladina krevního cukru ustálí a slinivka přestane pracovat v režimu inzulínových šoků a návalů, na které byla dosud zvyklá. Nejpozději po 3 týdnech užívání však začne skutečně chróm působit jako účinný tlumič kolísání hladiny glukózy. Tyto ženy prostě nevydržely a očekávaly výsledky příliš brzy.
Ale vy si už pomalu zvykáte na příjemné pocity přetrvávajícího nasycení, které jsou v přímém protikladu vůči frustracím z násilného odpírání jídla a hladovění. Odstraněním nepřekonatelné touhy dojídat se, přejídat a mlsat si vytvoříte podmínky, aby vaše aktivní cesta ke zhubnutí měla naději na úspěch! To je úplně jiná strategie než obvyklé diety a na rozdíl od nich přináší dobré a trvalé výsledky. Neodpustím si připomenout, že ani s chrómem se nemůžete před spaním přecpávat a úplně zapomenout na pohyb a cvičení.

K tabletám s organickým bioaktivním chrómem se ještě vyplatí užívat tablety s vícesložkovou vlákninou, které jsou také namířeny proti pocitům hladu a navíc prospívají trávení. Jejich užíváním se „zeštíhlovací“ účinky chrómu ještě více prohloubí.

S chrómem musíte spolupracovat!

Dalším příznivým účinkem chrómu je to, že vám pomůže dostat se ven z bludného kruhu, který známe pod nechvalným označením jo-jo efekt. Jakmile zpozorujete první známky hubnutí, začnete se s chrómem i lépe cítit, protože nejste frustrovaní z hladu a stereotypu diety. Protože hlad tolik nepociťujete, nejste unavení a otrávení hladověním, ale naopak se cítíte aktivněji. Zjistíte, že už není takovým problémem najít si 2x týdně trochu času na cvičení nebo si aspoň ráno o chvíli přivstat a zacvičit si aerobik podle kazety.

A začínáte jíst zdravěji – ne protože musíte, ale protože se po racionální stravě prostě lépe cítíte. Každý psycholog vám potvrdí, že nejlepším způsobem, jak se zbavit něčeho nepříjemného (např. nadváhy), jsou takové změny, při kterých je vám lépe než předtím. Brzy zjistíte, že pohled na sladkost vás už tolik nevytáčí jako předtím, kdy jste pociťovali nezvladatelnou chuť na sladké. Měli byste se však dívat na potravinový doplněk s chrómem jako na svého spolupracovníka než na prostředek na hubnutí, který funguje bez vás. V tom je jeho přednost! Není to žádný lék na zeštíhlení. Můžete ho tedy užívat trvale, protože tělo chróm jako minerál přirozeně potřebuje.

Text Ing. Ivan Mach, CSc.

Pro dosažení cíle doporučujeme

Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point
-30%
NUTREND 100% WHEY PROTEIN 2250g + BCAA Liquid 1000ml + Šejkr
Omezená akce - 1000ml AMINO BCAA MEGA STRONG !!! Vysoký obsah kvalitních a rychle vstřebatelných bílkovin (76 %), vynikají ...
 | akční zboží
Proteiny
cena od 1 490 Kč
1 049 Kč
Více
Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point
-33%
MusclePharm Combat 100% Whey 1800g + Triko
MusclePharm Combat 100% Whey je špičkový proteinový suplement s vysokým obsahem bílkovin (až 81% bílkovin) a minimálním ...
 | akční zboží
Proteiny
cena od 1 490 Kč
999 Kč
Více
Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point
-15%
Reflex One Stop XTREME 4,35kg + 2,03kg ZDARMA
One Stop XTREME je nejsilnější hardcore verzí společnosti Reflex Nutrition z kategorie all-in-one, která byla vyvinuta za ...
 | doprava na adresu v ČR zdarma | dopravu platíme v plné výši
Gainery
cena od 2 599 Kč
2 199 Kč
Více